5b963e467152d82650e9bfbb

Yemekleri lezzetlendiren unsurlar arasında, kullanılan ayçicçek yağlarının yeri oldukça önemlidir. Tercih edilen yağın cinsi ve kalitesi yemeğin tadını etkileyecektir. Mısır özü, zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı derken ayçiçeği yağını da mutfaklarda sıkça görmekteyiz.

Ayçiçekleri hayatımızın her alanında yer alan bereketli bir bitkidir.. Trakya Bölgesi ve Marmara’da yoğun şekilde yetiştirilen ayçiçekleri bu bölgelerde yapılan ayçiçeği tarımı sayesinde, ülkedeki yağ ihtiyacının büyük bir kısmı da karşılanmaktadır. Ayçiçeği yağı, yağ oranı %40-45 arasında değişkenlik gösteren Ayçiçek bitkisinden elde edilen bitkisel kaynaklı bir yağdır. Bu bitkinin tohumlarından elde edilir. Ülkemizde ve dünyada önemli bir yere sahip olan ayçiçeği yağı, genellikle yemeklik olarak tercih edilmektedir.

Ayçiçeği yağı genellikle yemeklerde tercih edilir. Et ve sebze yemeklerinde rahatlıkla kullanılır. Salata ve salata soslarında da hafif olması sebebiyle tüketilir. Çorbalarınızı lezzetlerinden çorba sosları için de uygundur. En çok kullanıldığı yemek türü ise kızartmalardır. Yüksek ısıya dayanıklı olması sebebiyle sebze, hamur ve köfte kızartırken kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Güneşe maruz kalan tüm besinlerin bozulma ihtimali vardır. Ayçiçeği yağınızın ömrünün uzun olması için koyu renklerde bir cam şişe içinde muhafaza etmeniz tavsiye edilir. Uzun ömürlü olması için ve lezzetini kaybetmemesi için, ayçiçeği yağı serin yerde saklanabilir. Birden fazla ısınan ve kullanılan yağlar, kısa sürede bozulma ihtimali taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir