kızartmalarda akrilamid oluşumu

Amino asitler ve şekerler arasında reaksiyon sonucu oluşan kimyasal bir maddedir. Genellikle patates, kök sebze, ekmek gibi nişasta oranı yüksek gıdaların pişirme, kızartma, kavurma sonucu ortaya çıkmaktadır. 120  üzerinde ortaya çıkabilecek bir kimyasal maddedir.

Akrilamidin hayvanlar üzerinde ki testler sonucunda kansere neden olduğu ortaya çıkmıştır, fakat insanlar üzerindeFoodelphi.com akrilamid acrylamide kansere neden olduğu henüz kesinleşmemiştir. Uzmanlar akrilamidin belli bir ısıyı geçtikten sonra yiyeceklerde oluştuğunu söylüyor. Közlemeler, kızartmalar kek, kahve bisküvi gibi yiyeceklerde akrilamid maddesi bulunabiliyor.

Yiyeceklerinizde akrilamid maddesi oluşmaması için uzmanların pişirme talimatlarına uygun şekilde pişirilmesi önerilmektedir. Paket üzerindeki talimatlar, ürünü doğru şekilde pişirmek için tasarlanmıştır. Bu, nişastalı yiyecekleri çok uzun süre boyunca yüksek sıcaklıklarda pişirmenize engel olur.

Çiğ patateslerinizi dolapta saklamamaya dikkat ediniz, dolapta sakladığınız çiğ patatesler yüksek sıcaklıkta kızartıldığı için içindeki etken maddeler akrilamid maddesini oluşturarak zararlı kanserojen bir yiyecek haline getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir