images

Otel mutfakları, restoranlar ve evlerimizde hemen hemen her gün kızartma atık yağlarıyla karşılaşmak mümkün, çünkü her yaştan insanın severek yediği kızartmalar evlerimizden de eksik olmuyor. Kızartma da kullanılan yağlar genelde Ayçiçek yağı, zeytinyağı, kanola, mısırözü yağı gibi yağlar genellikle kızartmalarda kullanılmaktadır.

Kullanılan atık yağlar tekrar kullanılabilmesi için yağın filtrelenmesi gerekmekte, bu saye de filtrelenen yağla kızartılan yiyecekleri lezzetini ve kalitesini koruyor olacaktır. Evlerinizde ise küçük delikli süzgeçlerde yardımıyla atık yağınızı süzerek temizleyebilirsiniz. Temizlenmeyen atık yağlarla yapılan kızartmalar hem kötü bir tat bırakacak hem de sağlığa zararlı bir yiyecek haline gelecektir. Temizlenen atık yağ tam anlamıyla soğuyana kadar beklemelidir. Soğuduktan sonra cam kavanozlarda saklanması sağlık açısında güvenli olacaktır çünkü bakır, çelik gibi malzemeden üretilen ürünlerde saklarsanız yağ farklı cisimlerle tepkimeye girmektedir. Cam kavanoza süzmüş olduğunuz kullanılmış yağı, dışarıda değil dolapta saklamanız gerekir. çünkü ışık yağda oksitlenmeye sebep olacağından gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir.

Vito yağ filtreleme makinanız ile atık yağlarınızı filtreleyerek temiz ve kaliteli yağ kullanımı sağlayabilirsiniz. Atık yağlarınızı filtreledikten sonra uygun ortamda saklayarak bir daha ki kullanıma uygunluğunu test ederek kızartmalarınız da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir