istock

İdeal hasat zamanı başlangıcı Ekim-Kasım ayları aralığında toplanan zeytinlerin, 20-24 santigrat derecenin altında, “soğuk sıkım” adı verilen teknikle sıkılmasıyla elde edilir. Soğuk sıkım tekniği ise bu sağlık bileşeninin korunarak yağa aktarımını gerçekleştirilir. Erken hasat ve soğuk sıkım tekniği bir arada gerçekleştirilirse yağın tam bir sağlık deposuna dönüşmesi sağlanıyor.

Soğuk sıkım, sızma zeytinyağları, zeytinyağı içinde antioksidan görevi üstlenen fenollerin insan sağlığı açısından önem taşıması, yemeklerde kullanımını faydalı hale getiriyor. Rafine sınıfında yer alan işlenmiş zeytinyağlarının çeşitli kimyasal işlemlere tabii tutulduğunda fenol yönünden zengin yapısı bozuluyor. Bu nedenle de rafine yağlar, fiyat açısında uygun görünse de içindeki faydalı besin karşısında fakir kalıyor. Bu sağlıklı yapı aynı zaman da yağda yüksek sıcaklığa karşı korucu etki göstermektedir.

Kızartmalarda zeytinyağını güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle içeriğindeki faydalı bileşenler korunarak üretilmiş “natürel sızma” zeytinyağlarının kızartmalarda kullanımı önerilmektedir. İtalya Bologna Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü tarafından yapılan araştırmalar özellikle kızartmalarda zeytinyağı kullanımını destekler nitelikte. Araştırmaya göre; “hem yemeklerde hem de kızartmalarda sağlıklı sonuçların alınması için zeytinyağının en iyi cinsi olan ‘’soğuk sıkım’’ kullanım ve yemeklerde kullanımı sağlık için önerilmektedir.

Zeytinyağı, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından zeytinyağlılar, yemeklerin değerli eşlikçisi salatalar  ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetidir. Uzun yıllar kullanım alanı bu kadarla sınırlı kalmayan zeytinyağları sofralarımızdan eksik edilmeyen bir lezzet haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar bilinen klişeleri yıkarak kızartmalardan tüm sıcak yemeklere kadar zeytinyağının her alanda kullanılabilir olduğunu adeta ispat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir