kaliteli kızartma

Büyük ve özel restoranlarda yediğimiz tavuk, patates, balık gibi kızartmaların tadını çok beğeniriz.

Tabi ki kullanılan et ve patatesin taze olmasının bu tada etkisi büyük ama, sizce kızartmanın güzel olmasını etkileyen başka etmenler olamaz mı? Örneğin pişirme süresi, kızartma yağının kalitesi vb gibi…

Bu restoranların bizlerle çok paylaşmadığı sırlarını sizler için açıklıyoruz:

  • Pişirme ısısının ayarlanması: kızartma yaparken ortalama 160-180°c derece sıcaklıkta kızartma yapılmalı, daha yüksek ısıya çıkarılmamalıdır. Unutmayınız ki daha yüksek ısı kızartmanın süresini değil; yağın ömrünü ve kızaran ürünün kalitesini azaltır.
  • Kızartmayı kendi türleri ile kızartın: kızartmadan en güzel tadı almanız için özellikle kızartılan ürüne göre yağı değiştirmeniz gerekmektedir. Belki balık ile tavuğu aynı yağda kızartmıyoruz ancak tavuk ile patatesi ya da patates ile biberi aynı yağda kızartmıyor muyuz?
  • Yağ kullanılmadığında dinlendirilmeli: kızartma işlemine ara verdiğimizde fritöz veya kızartma kazanımızı kapatmalıyız, böylece yağımızın kısa sürede bozulmasını önlemiş oluruz. Kısa süreli aralarda ise yağın sıcaklığını düşürebiliriz.
  • Yağımızı dış etkenlerden korumalıyız: yağımızın dinlenme sürecinde ağzının kapalı, dışarıdan toz, su, ışık, hava gibi etmenlere maruz kalmasını önlemeliyiz.
  • Yağımızı iç etkenlerden korumalıyız: kızartma işlem sonunda yağın içerisinde kalan parçalar ve partikülleri temizlemeliyiz. Belki büyük parçaları süzerek temizleyebiliyoruz ancak asıl görmediğimiz ve yağın içinde yanarak kızartmanın görünümünü ve tadını değiştiren partikülleri de temizlemeliyiz. Bunun için kızartma yağı filtreleme sistemleri kullanılmalıdır. Bence büyük restoranların en büyük sırları bu sistemleri kullanmaları. Çünkü hem yağdan tasarruf ediyorlar hem de müşterilerine kaliteli leziz kızartmalar sunuyor.
  • Kızartma yağı filtreleme konusunda  Vito Oil Filter System’lerinin birçok ürünü mevcuttur, sitemizde ürünler kısmından inceleye bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir