konola yagi 1 e1568960338718

Kanola yağı tohumu olan kolza içeriğinde bulunan erüsik asit insan sağılığı açısında zararlıdır. Fakat bu oranın %0,1’e düşürülmüş olması oluşabilecek zararı ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Buna rağmen yapılan araştırmalarda kanola yağının oldukça zararlı olduğu bildirilmiştir. Uzun yıllar makinelerde özellikle de buharlı makinelerde yağlama amaçlı kullanılmış ve zamanla market raflarında yer almaya başlamıştır. Bitkisel olduğundan kullanımı yaygınlaşmaya başlamışsa da yağ üzerinde yapılan araştırmalar son bulmamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda insan sağlığına zararlı olabileceği ortaya çıkmıştır. Kalp rahatsızlıklarına sebep olması en temel zararı olup bunun yanında insan ve hayvanlarda anfizem hastalıklarına, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık, körlük gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Kanola yağı ekonomik olması nedeniyle oldukça geniş bir tüketim alanına sahiptir. İşlenmiş pek çok hazır gıdada, margarinlerde, ekmeklerde, salatalarda ve yemeklik yağ olarak kullanılmaktadır. 200 derece sıcaklığa kadar dayanıklı olduğundan kızartmalarda sıklıkla tercih edilen kanola yağı, kızartma işlemi sonrasında tadını ve aromasını korur.

Zeytinyağıyla benzer bileşenlere sahip olan kanola yağı, Avrupa ve Amerika’da sıklıkla tüketilmekle birlikte, Türkiye’de ise ayçiçeği yağı, mısır yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlara alternatif olarak kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir