watermark e1569218241361

Pamuk tohumlarından oluşan pamuk çekirdeklerinin öğütülmesiyle oluşan pamuk yağı, bitkisel yağlar arasında yer alır. Pamuk yağı Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri vücutta doğal olarak üretilmez ve bu nedenle pamuk yağı besleyici özelliğiyle dikkat çeker. Pamuk yağının kullanım alanları da diğer yağlara göre daha fazladır. Isıya dayanıklılığı diğer yağlara göre daha yüksek olduğundan kızartmalar için ideal bir yağ çeşididir. Sıcak yemeklerin içinde kullanılan yağ türlerinden birisi olan pamuk yağı, margarin üretiminde, cipslerin kızartılmasında, bazı ekmek ve tahıllı aperatiflerin üretiminde de kullanılır.

Yağların besleyici özelliğinin yok olarak bozulmasını sağlayan etkenler oksijen, ışık ve sudur. Pamuk yağı muhafaza edilirken ağzı hava almayacak şekilde kapalı bir cam kapta, ışık almayacak şekilde ve nemsiz bir ortamda saklanması gereklidir. Pamuk yağı kızartmalarda kullanılacağı zaman, kızartılan yiyecekler kuru olmalıdır.

Pamuk tohumu yağı, hidrojenasyona ihtiyaç duymadığından, kolesterolü diğer pek çok yağdan daha düşüktür ve porsiyon başına çok az trans yağ içerir. Pamuk yağı, yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle düzgün bir şekilde depolandığı takdirde daha uzun süre dayanabilmektedir. Diğer kızartma yağlarıyla kıyaslandığında, renk ve lezzet olarak benzerdir ancak diğerlerine göre daha hafif bir yağ olduğu söylenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir