atık yağ geri dönüşüm

Atık yağlar, evsel atık çeşitlerinden biri olan yağlar gereken önem gösterilmediği için geri dönüşümü oldukça düşüktür. Kızartmalarda kullanılan yağların tek kullanım sağlandıktan sonra lavaboya dökmek kirletici bir özellik göstermektedir. Lavabo boru hatlarında tıkanma oluşumunun yanı sıra yeraltı sularına karışarak deniz ve nehirdeki canlı türlerinin yaşamını tehdit eder.

Otel ve restoran mutfaklarında atık kızartma yağlarını tekrar kullanıma hazırlamak için yağ filtreleme makineleri ile %50 tasarruf sağlayabilirsiniz. Mutfaklarda kullanılan çokta yağ filtreleme işlemi ile maliyetinizi düşürür ve mutfakta daha lezzetli yemekler ile müşterilerinize harika lezzetler tattırabilirsiniz. Atık yağlarının geri dönüşümü;

Tekrar kulanın

Yemekleriniz de kullandığınız yağları filtreleyerek tekrar kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kapalı bir ortamda kullanılan kızartma yağı saklanabilir. 2-3 defa dan sonra atık yağlarının kullanılması önerilmediği için bidonlarda biriktirerek geri dönüşüm için saklayabilirsiniz.

Geri dönüştürün

Bidonlarda biriktirdiğiniz atık yağları çoğu belediye ücret talep etmeden evinizden almakta, hatta bazı belediyeler biriktirdiğiniz beş litre atık yağ için size bir litre bitkisel yağ hediye etmektedir.

Elektrik kesintileri için evinizde bulundurduğunuz gaz lambasına atık yağlarınızı koyabilir, evdeki malzemelerle kendi kandilinizi bile yapabilirsiniz.

IBC Group – Işıltan A.Ş atık yağ geri dönüşümü konusunda araştırmalarını sürdürmektedir ve daha temiz çevre için Vito yağ filtreleme makinalarını müşterilerine sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir